Staff Report
TheRecordLive

ORANGEFIELD, Texas- The running of the 37th Annual Orangefield Bobcat Relays is in the

record books. On Friday many of the area’s top track and field athlete’s

competed under a near perfect spring day in Orange County. It was a great day to be a Bobcat as the boys squad racked up 180 total points for a First Place finish and the girls team took First Place with 224 total points.

Here are the results of the Bobcat Relays held at Orangefield High School on Friday:

BOYS DIVISION

Discus: 1. Logan Moss, Orangefield, 135-6 1/2; 2. L. Walker, Hardin-Jefferson, 114-9 1/2; 3. Mason Sonnier, Orangefield, 100-7 3/4.

Shot put: 1. Albers, Hardin-Jefferson, 41-5 3/4; 2. Logan Moss, Orangefield, 39-1 3/4; 3. Serna, Buna, 36-1 1/2.

High jump: 1. Starr, Hardin-Jefferson, 5-6; 2. Crye, Tarkington, 5-6; 3. Sean Crow, 5-4.

Long jump: 1. Quinton Evans, Orangefield, 19-4 1/4; 2. Scott, Tarkington, 19-2; 3. Carl Wiley, Orangefield, 18-2 1/2.

Triple jump: 1. Scott, Tarkington, 41-10 1/4; 2. Eric Truncale, Orangefield, 38-10 1/2; 3. Lopez, Buna, 38-7,

Pole vault: 1. Ty Johnson, Orangefield, 13-0; 2. Askew, Buna, 12-6; 3. Hall, Hardin-Jefferson, 11-0.

3,200 meters: 1. Stanford, Tarkington, 11:43; 2. Poole, Buna, 11:57; 3. Stanley, Tarkington, 12:05.

400-meter relay: 1. Oragefield (Raley, Johnson, Brown, Cook), 44.26; 2. Tarkington 45.61; 3. Buna 45.77.

800 meters: 1. Ledet, WO-S JV, 2:07.64; 2. Hall, Hardin-Jefferson, 2:09.16; 3. Carl Wiley, Orangefield, 2:16.01.

110-meter hurdles: 1. Scott, Tarkington, 16.08; 2. Burgoyne, Hardin-Jefferson, 17.13; 3. Muhammad, WO-S JV, 17.75.

100 meters: 1. Burch, Buna, 11.36; 2. Jacob Brown, Orangefield, 11.72; 3. Quinton Evans, Orangefield, 11.81.

800-meter relay: 1. WO-S JV (Morris, Fontenot, McDonald, Richard), 1:34.55; 2. Orangefield 1:35.63; 3. Tarkington 1:36.35.

400 meters: 1. McDonald, WO-S JV, 53.88; 2. Cossleman, Vidor, 55.73; 3. Christopher, Buna, 57.55.

300-meter hurdles: 1. Phillip Jones, WO-S, 40.47; 2. Richard, Vidor, 40.70; 3. Askew, Buna, 43.70.

200 meters: 1. Ty Johnson, Orangefield, 23.40; 2. Burch, Buna, 23.49; 3. McDonald, WO-S JV, 23.69.

1,600 meters: 1. Sanford, Tarkington, 5:18.58; 2. Augiar, Tarkington, 5:21.91; 3. David Rainey, Orangefield, 5:23.24.

1,600-meter relay: 1. WO-S JV (Ledet, Ross, McDonald, Tims), 3:37.84; 2. Orangefield, 3:46.66; 3. Hardin-Jefferson 3:52.23.

Final standings: 1. Orangefield 180; 2. Tarkington 131; 3. WO-S JV 91; 4. Hardin-Jefferson 85; 5. Buna 79.

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Bishop, Orangefield, 84-7; 2. Berton, Tarkington, 71-2 1/2; 3. Sherwood, Orangefield, 66-4.

Shot put: 1. Boyd, Buna, 27-2 1/2; 2. Burt, Buna, 26-10 3/4; 3. Jessica Hebert, 25-0 3/4.

High jump: 1. Kaitlyn Henson, Orangefield, 50; 2. Moss, Buna, 4-8.

Long jump: 1. Moss, Buna, 13-6 1/2; 2. Files, Tarkington, 13-4 1/2; 3. Hinkle, Hamshire-Fannett, 13-3.

Triple jump: 1. Berry, Buna, 28-10; 2. Smith, Buna, 28-8 1/2; 3. Walden, Tarkington, 27-4 3/4.

Pole vault: 1. Jennifer McManus, Orangefield, 9-0; 2. Bean, Buna, 8-0.

3,200 meters: 1. Kayla Williams, Orangefield, 12:41; 2. Brooks, Hamshire-Fannett, 13:54; 3. Vizena, Hamshire-Fannett, 14:27.

400-meter relay: 1. Tarkington (Allen, Files, Williams, Manning), 56.50; 2. Hamshire-Fannett 58.04.

800 meters: 1. Kasidy Hayes, Orangefield, 2:44.0; 2. Potter, Hamshire-Fannett, 2:47.11; 3. Ashley Erlich, Orangefield, 2:51.22.

100-meter hurdles: 1. Heather Quarles, Orangefield, 17.61; 2. Chloe Breaux, Orangefield, 18.05; 3, Hayley Permenter, Orangefield, 18.53.

100 meters: 1. Guelker, Buna, 14.67; 2. Bailee Ackerman, Orangefield, 14.85; 3. Kacy Juneau, Orangefield, 14.85.

800-meter relay: 1. Orangefield (Caswell, Moss, Hooker, McManus), 1:56.97; 2. Tarkington 2:03.12.

400 meters: 1. Hannah Walles, Orangefield, 1:06.22; 2. McMillan, Hamshire-Fannett, 1:08.02; 3. Haley Hooker, Orangefield, 1:1`2.20.

300-meter hurdles: 1. Haley Permenter, Orangefield, 52.41; 2. Jennifer McManus, Orangefield, 52.56; 3. Heather Quarles, Orangefield, 53.40.

200 meters: 1. Vivian Luong, Orangefield, 28.39; 2. Brittany Ashworth, 29.26; 3. Allen, Tarkington, 30.00.

1,600 meters: 1. Kayla Williams, Orangefield, 5:52.24; 2. Coogler, Tarkington, 6:09.85; 3. Brooks, Hamshire-Fannett, 6:34.16.

1,600-meter relay: 1. Orangefield (Walles, Sims, Hayes, Luong), 4:24.37; 2. Hamshire-Fannett 4:55.28.

Final standings: 1. Orangefield 224; 2. Buna 105; 3. Hamshire-Fannett 98; 4. Tarkington 80; 5. Hardin-Jefferson 9.