Staff Report
TheRecordLive

BRIDGE CITY- Under beautuful blue skies the Bridge City Cardinal Relays resumed once again since it was last held in 2008. On a newly paved track repaired since Hurricane Ike, Orange County’s top track talent turned out for one of the best track and field events this season. The West Orange Stark Mustang boys took First Place with 185 points followed by the Bridge City Cardinals. Visiting team Barbers Hill took First Place in the girls divisions. The Lady Mustangs came in second.

Bridge City Cardinal Relay results:

BOYS DIVISION

Discus: 1. Logan Moss, Orangefield, 134-0; 2. Jones, Nederland, 133-0; 3. Payne, Ozen, 131-4.

Shot put: 1. Jones, Nederland, 47-7; 2. Payne, Ozen, 46-7 1/4; 3. Sizemore, WO-S, 38-10 1/4.

High jump: 1. Killian, Nederland, 6-2; 2. Lomer, Nederland, 6-0; 3. Derek Ledet, WO-S, 5-8.

Long jump: 1. Tyler Roberts, Bridge City, 19-0; 2. Cale Hyde, 18-3 1/2; 3. DeCarlos Renfro, WO-S, 18-2 1/2.

Triple jump: 1. Tyler Roberts, Bridge City, 41-5; 2. Malaci Busby, Bridge City, 40-3; 3. Rhodes, WO-S, 39-8.

Pole vault: 1. Morton, Barbers Hill, 13-0; 2. Havenar, Barbers Hill, 13-0; 3. Ty Johnson, Orangefield, 12-0.

3,200 meters: 1. Gonzales, Barbers Hill, 10:31.04; 2. Ryan Roebuck, Nederland, 10:39.57; 3. Luke Hebert, Bridge City, 10:58.66.

400-meter relay: 1. WO-S (Janice, Thomas, Jones, Roberts) 42.89; 2. Orangefield 44.60; 3. Bridge City 45.04.

800 meters: 1. Layne Smith, Nederland, 2:04.37; 2. Kirby Shepherd, 2:06.76; 3. Derek Ledet, WO-S, 2:07.01.

110-meter hurdles: 1. Phillip Jones, WO-S, 14.25; 2. Duke, Barbers Hill, 15.08; 3. A. Muhammad, WO-S, 16.28.

100 meters: 1. Justin Thomas, WO-S, 10.39; 2. Ed Ivory, WO-S, 10.61; 3. Tanner, Barbers Hill, 11.00.

800-meter relay: 1. WO-S (Ross, Roberts, Ivory, Jones), 1:29.68; 2. Bridge City 1:33.53; 3. WO-S JV 1:34.41.

400 meters: 1. Colin Janice, WO-S, 51.77; 2. Rashon McDonald, WO-S, 53.70; 3. Padgett, Barbers Hill, 53.72.

300-meter hurdles: 1. Duke, Barbers Hill, 40.09; 2. A. Muhammad, WO-S, 44.14; 3. Bridge City 44.30.

200 meters: 1. Justin Thomas, 21.91; 2. Ed Ivory, WO-S, 22.07; 3. Jarrod Ross, WO-S, 22.59.

1,600 meters: 1. Trent Fulk, Nederland, 4:47.25; 2. Anders, Barbers Hill, 4:50.23; 3. Martin, Nederland, 4:56.26.

1,600-meter relay: 1. WO-S (Ivory, Ross, Janice, McDonald), 3:31.76; 2. Barbers Hill, 3:34.73; 3. Bridge City, 3:35.78.

Final standings: 1. WO-S 185; 2. Bridge City 134; 3. Barbers Hill 132; 4. Nederland 130; 5. Orangefield 61; 6. Ozen 6.

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Harvey, Barbers Hill, 94-6; 2. Payne, Barbers Hill, 88-0; 3. Samantha Crooks, Bridge City, 85-8.

Shot put: 1. Harvey, Barbers Hill, 37-6; 2. Richard, Nederland, 35-8; 3. Payne, Barbers Hill, 32-1.

High jump: 1. Speer, Barbers Hill, 5-0; 2. Smith, LC-M, 4-10; 3. Henson, Orangefield, 4-10.

Long jump: 1. Santana, Barbers Hill, 15-6 1/2; 2. Daughtery, WO-S, 15-4; 3. Hope Carr, Bridge City, 14-7 3/4.

Triple jump: 1. Johnesha Sims, WO-S, 33-9 1/4; 2. Santana, Barbers Hill, 31-0 1/2; 3. Hope Carr, 30-5 1/4.

Pole vault: 1. Shelby Johnston, Barbers Hill, 9-0; 2. Emily Gunderson, Barbers Hill, 9-0; 3. Tara Ramsey, Barbers Hill, 8-6.

3,200 meters: 1. Eskridge, Barbers Hill, 12:20.62; 2. Langley, Hamshire-Fannett, 12:40.89; 3. Kayla Williams, Orangefield, 12:47.62.

400-meter relay: 1. WO-S (Hardin, Sims, Daughtery, Mitchell) 51.07; 2. Barbers Hill, 52.02; 3. Bridge City, 53.92.

800 meters: 1. Larissa Rios, Barbers Hill, 2:26.23; 2. Payton Burns, LC-M, 2:26.68; 3. Kierstin Santanna, Barbers Hill, 2:26.94.

100-meter hurdles: 1. B. Haertig, Barbers Hill, 16.66; 2. C. Abshier, Barbers Hill, 17.25; 3. S. Johnston, Barbers Hill, 17.42.

100 meters: 1. Jonesha Sims, WO-S, 11.88; 2. Hudgins, Barbers Hill, 12.79; 3. Speer, Barbers Hill, 13.03.

800-meter relay: 1. WO-S (Hardin, Davis, Tyson, Mitchell), 1:51.33; 2. Barbers Hill, 1:52.57; 3. Nederland, 1:53.87.

400 meters: 1. Bree Fontenot, Bridge City, 1:00.82; 2. Santanna, Barbers Hill, 1:01.74; 3. Barbers Hill, 1:01.92.

300-meter hurdles: 1. S. Johnston, Barbers Hill, 51.72; 2. C. Abshier, Barbers Hill, 53.96; 3. B. Haertig, Barbers Hill, 55.09.

200 meters: 1. Barr, Barbers Hill, 27.32; 2. Mitchell, Barbers Hill, 27.62; 3. D. Jones, Nederland, 28.20.

1,600 meters: 1. Larissa Rios, Barbers Hill, 5:38.58; 2. Brielle Eskridge, Barbers Hill, 5:43.11; 3. Rhanee Elizondo, Barbers Hill, 5:47.76.

1,600-meter relay: 1. Barbers Hill (Brewer, Leonard, Rogers, Santana), 4:09.88; 2. Orangefield 4:23.97; 3. LC-M 4:26.71.

Final standings: 1. Barbers Hill 317; 2. WO-S 86; 3. Bridge City 81; 4. Nederland 61; 5. Orangefield 53; 6. LC-M 45; 7. Hamshire-Fannett 10.

See the upcoming issue of The Record for story and photos.