The following is a list of candidates for the May 12 election and May 29 primary election that will appear on the ballots.

City of Orange

Mayor: Jimmy Sims

District 1 Council: Theresa Beauchamp (I)

District 3 Council: Essie Bellfield

Position 6 At-Large: Charles Guillory (I)

City of Pinehurst

Mayor: T.W. Permenter (I), Pete Runnels

At-Large Council: John Zerko (I), David Ball, Ron Cowling Sr., Mathew Chandler, Billy Harris, Terry C. Jacobs III

Incumbent Councilman Bob Williams has not filed for re-election.

City of Bridge City

Mayor: Kirk Roccaforte (I)

Place 2 Council: Mike Reed (I)

Place 4 Council: Eric Andrus (I)

Place 6 Council: Lucy Field (I), Danny Cole

City of West Orange

At-Large Council: Shirley Bonnin (I), Dale Dardeau (I), Mike Shugart (I)

West Orange-Cove CISD

At-Large Trustees: Pete Amy (I), Eric Mitchell (I)

Little Cypress-Maruiceville CISD

Position 5 Trustee: Don Anderson

Position 2 Trustee: David Jones (I)

Place 4 Trustee: Tammy Rountree

Bridge City ISD

Place 1 Trustee: Lon Hubbard (I)

Place 2 Trustee: Kirk Ellender (I)

Orange County Drainage District

Precinct 2 Director: J.B. Arrington (I)

Precinct 4 Director: Jimmie Sims (I), Todd Landry

Orange County Navigation and Port

Precinct 2 Director: Barbara Winfree (I), Edward Hawthorne

Precinct 3 Director: Jimmy Smith (I), Karen Stevens

Orange County Water Control and Improvement District 2

At-Large Directors: Linda Premeaux (I), Kenneth Pigg (I)

Orange County Elections:

128th District Court: Courtney Burch-Arkeen (R) (I)

163rd District Court: Dennis Powell (R) (I)

County Court at Law: Rodney Allen Townsend (R), Mandy White-Rogers (R), Michael Abbott (D)

County Court at Law 2: Troy Johnson (R) (I)

Orange County Sheriff: Keith Merritt (D) (I)

County Commissioner Precinct 1: David Dubose (R) (I), Brad Childs (R), James Stringer (D)

County Commissioner Precinct 3: John Dubose (D) (I), John Banken (R)

Constable Precinct 1: Chris Humble (R) (I), Sarah Jefferson-Simon (D)

Constable Precinct 2: Jeremiah Gunter (R), Lynn Arceneaux (D)

Constable Precinct 3: Mark Philpott (R) (I)

Constable Precinct 4: Weldon Peveto (R) (I), Joey Jacobs (R)

District Attorney: John Kimbrough (D) (I)

Tax Assessor-Collector: Lynda Gunstream (D) (I)

I – designates an incumbent