The Bridge City Lady Cardinals track team thrilled the home crowd with a first place finish Saturday, March 31 at the Cardinal Relays at Larry Ward Stadium at Bridge City High School.

Led by senior star Bree Fontenot, the Lady Cardinals edged out Nederland with 114 points to 113. She won both the 400 meters in 61.71 seconds and 1,600 meters with a time of 5:38.97. Little Cypress-Mauriceville senior Payont Burns finished second in the 1,600 with a time of 5:39.39.

Burns won the 800 meters race with a time of 2:22.77.

West Orange-Stark Lady Mustange sophomore standout Ly’sha Cole, won the long jump competition at 16 feet and six inches and the 200 meters at 26.76 seconds.

Nederland won the boys division with 167 points.

Jordan Wells of LCM won both the discuss with a throw of 148-3 and the shot put at 50-7. His teammate,

Caleb Spruell of Bridge City won the 300-meter hurdles with a time of 42.39 seconds in front of the home crowd.

Cardinal Relay results

BRIDGE CITY — Here are the results of the Cardinal Relays held at Larry Ward Stadium at Bridge City High School Saturday:

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Chance, PN-G, 96-2; 2. George, East Chambers, 95-6; 3. Bishop, Orangefield, 87-9.

Shot put: 1. Ferguson, LC-M, 36-9; 2. George, East Chambers, 34-5 1/2; 3. Kelly, WO-S, 34-2 1/2.

Long jump: 1. Cole, WO-S, 16-6; 2. Guilhas, Hamshire-Fannett, 15-10 1/4; 3. Carr, Bridge City, 15-9 3/4.

Triple jump: 1. Truncale, Orangefield, 32-5; 2. Glover, Bridge City, 32-2; 3. DeLord, Hamshire-Fannett, 32-0 1/4.

High jump: 1. Franzen, East CHambers, 5-1; 2. Smith, LC-M, 5-0; 3. Henry, Bridge City, 5-0.

Pole vault: 1. Thornton, Bridge City, 9-0; 2. McManus, Orangefield, 8-0; 3. Lakey, Nederland, 7-6.

3,200 meters: 1. Miller, Nederland, 12:18.6; 2. Valencia, Bridge City, 13:11.3; 3. Vizena, Hamshire-Fannett, 13:19.9.

400-meter relay: 1. Anahuac, 51.11; 2. East Chambers, 51.81; 3. Nederland, 52.53.

800 meters: 1. Burns, LC-M, 2:22.77; 2. Miller, Nederland, 2:30.61; 3. DeLord, Hamshire-Fannett, 2:32.42.

100-meter hurdles: 1. Clement, Nederland, 16.19; 2. Cherry, Nederland, 16.50; 3. Honea, East Chambers, 17.31.

100 meters: 1. Harmon, East Chambers, 12.60; 2. Haynes, WO-S, 12.61; 3. Oliver, Coldspring, 12.72.

800-meter relay: 1. Anahuac, 1:49.18; 2. WO-S, 1:51.39; 3. Nederland, 1:51.75.

400 meters: 1. Fontenot, Bridge City, 1:01.71; 2. Miller, Nederland, 1:02.76; 3. Mitchell, Anahuac, 1:03.08.

300-meter hurdles: 1. Clement, Nederland, 48.12; 2. Hendrickson, Bridge City, 52.14; 3. Hinkle, Hamshire-Fannett, 54.66.

200 meters: 1. Cole, WO-S, 26.76; 2. Oliver, Coldspring, 26.78; 3. Carter, WO-S, 27.31.

1,600 meters: 1. Fontenot, Bridge City, 5:38.97; 2. Burns, LC-M, 5:39.39; 3. Miller, Nederland, 5:50.78.

1,600-meter relay: 1. Nederland, 4:12.01; 2. WO-S, 4:21.65; 3. Bridge City, 4:28.27.

Point standings: 1. Bridge City 114; 2. Nederland 113; 3. Hamshire-Fannett 76; 4. (tie), WO-S72, East Chambers 72; 6. LC-M 54; 7. Anahuac 46; 8. Orangefield 41; 9. Coldspring 26; 10. Port Neches-Groves 25.

BOYS DIVISION

Discus: 1. Wells, LC-M, 148-3; 2. Malveaux, Hamshire-Fannett, 146-9; 3. Castillo, Nederland, 133-3.

Shot put: 1. Wells, LC-M, 50-7; 2. Allen, Central, 45-11; 3. Castillo, Nederland, 45-7.

Long jump: 1. Scott, Coldspring, 21-7; 2. Johnson, Orangefield, 20-9 3/4; 3. Richard, Nederland, 20-4.

Triple jump: 1. Broussard, East Chambers, 43-9; 2. Darby, Central, 43-5; 3. Johnson, Coldspring, 42-4.

High jump: 1. Pratt, Coldspring, 6-6; 2. Larimer, Nederland, 6-2; 3. Johnson, Coldspring, 6-0.

Pole vault: 1. Ehearns, Cleveland, 13-6; 2. Tyson, Nederland, 11-6; 3. Broussard, Nederland, 11-6.

3,200 meters: 1. Fulk, Nederland, 10:25.2; 2. Donovan, Nederland, 10:42.2; 3. Roebuck, Nederland, 10:55.4.

400-meter relay: 1. Coldspring, 42.83; 2. WO-S, 43.66; 3. Central, 43.88.

800 meters: 1. Barrow, Nederland, 2:03.14; 2. Smith, Nederland, 2:03.38; 3. Burrell, Hamshire-Fannett, 2:07.22.

100-meter hurdles: 1. Nelson, Nederland, 15.03; 2. McCall, Hamshire-Fannett, 15.64; 3. Lawrance, East Chambers, 16.65.

100 meters: 1. Roberts, East Chambers, 10.77; 2. Clark, PN-G, 10.82; 3. Johnson, Coldspring, 10.84.

800-meter relay: 1. Coldspring, 1:31.08; 2. Central, 1:31.08; 3. East Chambers, 1:33.09.

400 meters: 1. Babino, Nederland, 50.57; 2. Edwards, East Chambers, 50.72; 3. Chipman, PN-G, 51.44.

300-meter hurdles: 1. Spruell, Bridge City, 42.39; 2. McCall, Hamshire-Fannett, 42.69; 3. Johnson, WO-S, 44.22.

200 meters: 1. Appling, Hamshire-Fannett, 22.53; 2. Arnaud, LC-M, 23.00; 3. Lee, WO-S, 23.01.

1,600 meters: 1. Fulk, Nederland, 4:45.24; 2. Harrington, Bridge City, 4:58.38; 3. Donovan, Nederland, 4:58.97.

1,600-meter relay: 1. Central, 3:32.91; 2. Nederland, 3:34.76; 3. Hamshire-Fannett, 3:37.37.

Point standings: 1. Nederland 167; 2. Coldspring 88; 3. Central 68; 4. (tie) LC-M 67, Hamshire-Fannett 67; 6. Bridge City 62; 7. East Chambers 48; 8. WO-S 42; 9. Port Neches-Groves 30; 10. Orangefield 10; 11. Cleveland 10; 12. Deweyville 1