The Bridge City  Cardinals Cross Country Track Team participated in a track meet Oct. 19, at Claiborne Park, in Vidor. Results are as follows:

Varsity Boys 5000 Meter Run:

1 Eli Peveto             9 LCM HS                17:18.98     1

  2 Kyler Morse           11 Bridge City HS        17:23.46     2

  3 Ruben Valencia        10 Bridge City HS        17:34.29     3

  4 Graydon Glover        12 Bridge City HS        17:36.64     4

  5 Rayce Piper           10 LCM HS                17:48.26     5

  6 Brenden Gaffney       10 Hamshire Fannet HS    17:58.22     6

  7 Blake Kresser         11 LCM HS                18:05.72     7

  8 Isaiah Maldonado      10 Bridge City HS        18:07.90     8

  9 Rob Saunders           9 Hardin-Jefferson HS   18:17.36     9

10 Matthew Rainey        12 Orangefield HS        18:39.49    10

11 Mason Youngblood      12 Silsbee HS            18:40.55    11

12 Edward Doan           12 Bridge City HS        18:55.72    12

13 Cameron Blanchard     12 LCM HS                19:09.01    13

14 Abraham Lozano         9 Hamshire Fannet HS    19:12.83    14

15 Jackson Baeza          9 LCM HS                19:18.73    15

16 Joseph Castro         12 Orangefield HS        19:32.25    16

17 Holden Cravy           9 Silsbee HS            19:34.76    17

18 Nolan Moore           10 Bridge City HS        19:38.79    18

19 Ryan Deutsch          10 Orangefield HS        19:51.86    19

20 Brandon Vizena        11 Hamshire Fannet HS    19:58.95    20

21 Devren Clark          11 Hamshire Fannet HS    20:06.36    21

22 Nathan Vincent         9 Hamshire Fannet HS    20:09.43    22

23 Alan Asher            12 Hardin-Jefferson HS   20:20.26    23

24 David Wright           9 Silsbee HS            20:23.71    24

25 Julian Montayo        12 Orangefield HS        20:29.68    25

26 Andrew Worthy         10 Orangefield HS        20:31.87    26

27 Kollin Smith          10 Bridge City HS        20:37.77    27

28 Robert Kearns            Orangefield HS        20:40.19    28

29 Albert Davis          10 WOS                   20:59.05    29

30 Dylan Stephens        12 Silsbee HS            20:59.99    30

31 JC Copley             12 LCM HS                21:03.17    31

32 Tarek Riley           11 WOS                   21:14.14    32

33 Gregory Thompson      10 WOS                   21:23.08    33

34 Joshua Pennington     10 Orangefield HS        21:49.47    34

35 Seth Ochoa            11 Hardin-Jefferson HS   21:55.65    35

36 Brad Couture          12 LCM HS                21:55.78    36

37 Zach Sherman          10 Hardin-Jefferson HS   22:08.01    37

38 Nicolas Lahaye        10 Silsbee HS            22:11.86    38

39 Elijah (Aden) Ayres   11 Hardin-Jefferson HS   22:12.28    39

40 Tristan Tilley        10 Hardin-Jefferson HS   22:52.75    40

41 Nathan Rhodes          9 Hardin-Jefferson HS   22:52.95    41

42 Jared Dupree          11 WOS                   23:53.42    42

43 Kevin Richard         10 WOS                   23:53.70    43

44 Javondrick Winbush    10 WOS                   23:55.26    44

45 Sean Bond             11 Hamshire Fannet HS    24:33.34    45

46 Diamonte Polidore     11 WOS

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores:   

1 Bridge City HS         29      2    3    4    8   12   18   27 

      Total Time: 1:29:39      Average: 17:55.61      1-5 Split: 1:33

  2 LCM HS                 41      1    5    7   13   15   31   36 

      Total Time: 1:31:41      Average: 18:20.14      1-5 Split: 2:00

  3 Hamshire Fannet HS     83      6   14   20   21   22   45    – 

      Total Time: 1:37:26      Average: 19:29.16      1-5 Split: 2:12

  4 Orangefield HS         96     10   16   19   25   26   28   34 

      Total Time: 1:39:06      Average: 19:49.03      1-5 Split: 1:53

  5 Silsbee HS             120    11   17   24   30   38        – 

      Total Time: 1:41:51      Average: 20:22.18      1-5 Split: 3:32

  6 Hardin-Jefferson HS    143     9   23   35   37   39   40   41 

      Total Time: 1:44:54      Average: 20:58.72      1-5 Split: 3:55

  7 WOS                    179    29   32   33   42   43   44   46 

      Total Time: 1:51:24      Average: 22:16.68      1-5 Split: 2:55

Varsity Girls Two Mile Run:

1 Camille Harris         9 Hamshire Fannet HS    12:05.72     1

  2 Lilly Sachitano       10 Hamshire Fannet HS    12:38.13     2

  3 Audrey Albanese       10 Hardin-Jefferson HS   12:52.56     3

  4 Caitlin Denison        9 Bridge City HS        12:52.91     4

  5 Brittany Fonville     10 Bridge City HS        13:10.49     5

  6 Jianna Palang          9 Hamshire Fannet HS    13:12.80     6

  7 Katy Torbett           9 Bridge City HS        13:41.11     7

  8 Izzy Brooks            9 Bridge City HS        13:43.25     8

  9 Olivia Keltz          10 LCM HS                13:53.17     9

10 Rachel Hill           10 Hamshire Fannet HS    14:10.61    10

11 Kilon Gillis          11 LCM HS                14:16.93    11

12 Blanca Medina         10 Hamshire Fannet HS    14:23.97    12

13 Mackenzie Murdock     10 Bridge City HS        14:26.45    13

14 Jasmine Gonzalez      10 Hamshire Fannet HS    14:29.36    14

15 Noelia Lazo           10 Hamshire Fannet HS    14:40.42    15

16 Raylie Huff           11 Hardin-Jefferson HS   15:17.63    16

17 Dakota Deatrick       12 Silsbee HS            15:21.09    17

18 Rylee Locke            9 LCM HS                15:26.08    18

19 Hannah Huff            9 Bridge City HS        15:42.28    19

20 Hanna Lowe            12 Orangefield HS        16:08.36    20

21 Emmi Lummus            9 Orangefield HS        16:08.66    21

22 Riley Dugas            9 Bridge City HS        16:26.57    22

23 Paris Fregia          11 Orangefield HS        16:46.68    23

24 Donniesha Smith       12 Silsbee HS            16:50.06    24

25 Tre’Anna Vaughn        9 Silsbee HS            16:53.78    25

26 Alora Jones           10 LCM HS                16:54.46    26

27 Megan McKinley        11 LCM HS                17:01.81    27

28 Kelcie Haynes          9 Silsbee HS            17:11.23    28

29 Carley Dorman         12 Orangefield HS        17:12.26    29

30 Bethany Green         12 Orangefield HS        17:14.42    30

31 Makenzie Bertrand     10 Silsbee HS            17:46.90    31

32 Madelyn Greene        12 Hardin-Jefferson HS   17:48.16    32

33 Dominique Eads         9 Hardin-Jefferson HS   18:34.23    33

34 Savannah Shoulders     9 Silsbee HS            20:15.93    34

35 Payton Sirmons        11 Hardin-Jefferson HS   21:16.41    35

36 Hannah Jensen          9 Hardin-Jefferson HS   22:58.95    36

Varsity Girls Two Mile Run Team Scores:

1 Hamshire Fannet HS     31      1    2    6   10   12   14   15 

      Total Time: 1:06:32      Average: 13:18.25      1-5 Split: 2:19

  2 Bridge City HS         37      4    5    7    8   13   19   22 

      Total Time: 1:07:55      Average: 13:34.85      1-5 Split: 1:34

  3 LCM HS                 91      9   11   18   26   27        – 

      Total Time: 1:17:33      Average: 15:30.49      1-5 Split: 3:09

  4 Hardin-Jefferson HS    119     3   16   32   33   35   36    – 

      Total Time: 1:25:49      Average: 17:09.80      1-5 Split: 8:24

  5 Orangefield HS         123    20   21   23   29   30        – 

      Total Time: 1:23:31      Average: 16:42.08      1-5 Split: 1:07

  6 Silsbee HS             125    17   24   25   28   31   34    – 

      Total Time: 1:24:04      Average: 16:48.62      1-5 Split: 2:26

JV Boys 5000 Meter Run:

  1 Brandon Scoggin          Orangefield HS        21:15.19   

  2 Cedric Henry             Silsbee HS            21:26.86     1

  3 Benjamin Stone           Hardin-Jefferson HS   21:30.65   

  4 Alex Miller           10 Bridge City HS        22:01.83     2

  5 Shemar Youngblood        WOS                   22:10.26     3

  6 Thomas Smith             Bridge City HS        22:11.64     4

  7 Malikk Samuel            Silsbee HS            22:44.44     5

  8 Alex Williams            Bridge City HS        22:45.14     6

  9 Steve Hernandez          Orangefield HS        23:08.84   

10 Noah Whitted             Silsbee HS            23:44.53     7

11 Luke Tanton              Silsbee HS            24:08.77     8

12 Carlos Lemus          11 Silsbee HS            24:10.27     9

13 Jayron Hudson            WOS                   24:17.92    10

14 Trenton Potter           Orangefield HS        25:16.13   

15 Joseph Cotton            WOS                   25:20.72    11

16 Daniel Zamora          9 Hamshire Fannet HS    25:42.09    12

17 Jarrot Rice              Orangefield HS        26:11.85   

18 Noah Kincer              Hamshire Fannet HS    26:46.78    13

19 Jalen Jefferson          WOS                   26:50.40    14

20 Hao-Tse Deng             WOS                   27:01.71    15

21 Carlos Landoverde        WOS                   27:09.06    16

22 Christopher Hill       9 Hamshire Fannet HS    27:16.76    17

23 Akmal Rakhat             Bridge City HS        28:17.48    18

24 Ty Daigle                Hamshire Fannet HS    28:35.44    19

25 Nicholas Peeples         WOS                   29:25.61    20

26 Devon McCain             Silsbee HS            29:31.85    21

27 Rhaylen Getwood          Silsbee HS            29:36.89    22

28 Landyn Crowder           Silsbee HS            29:42.10   

29 Jordyn Adams             Silsbee HS            29:42.85   

30 Octavian Tyler           Silsbee HS            29:46.19   

31 Theodore Follie          Silsbee HS            29:47.25   

32 Trevor Dunbar            Bridge City HS        31:49.44    23

33 Kaz Wada                 Hamshire Fannet HS    42:23.00    24

JV Boys 5000 Meter Run Team Scores:

  1 Silsbee HS             30      1    5    7    8    9   21   22 

      Total Time: 1:56:15      Average: 23:14.98      1-5 Split: 2:44

  2 WOS                    53      3   10   11   14   15   16   20 

      Total Time: 2:05:42      Average: 25:08.21      1-5 Split: 4:52

  3 Bridge City HS         53      2    4    6   18   23        – 

      Total Time: 2:07:06      Average: 25:25.11      1-5 Split: 9:48

  4 Hamshire Fannet HS     85     12   13   17   19   24        – 

      Total Time: 2:30:45      Average: 30:08.82      1-5 Split: 16:41

JV Girls Two Mile Run:

1 Camyrn Jones          11 Hamshire Fannet HS    14:36.98     1

  2 Allison Cardenas      10 Hamshire Fannet HS    14:42.40     2

  3 Nely Guerrero            Hamshire Fannet HS    15:13.35     3

  4 Samantha Martinez        Hamshire Fannet HS    15:18.73     4

  5 Kayla McNiel             Hamshire Fannet HS    15:36.75     5

  6 Laura Plenk              Bridge City HS        16:13.49     6

  7 Madison Ramsey         9 Hamshire Fannet HS    16:21.05     7

  8 Brittney Little          Hamshire Fannet HS    16:50.59     8

  9 Susanna Bell             Hamshire Fannet HS    16:58.89   

10 Damaris Thrash           Hamshire Fannet HS    17:02.71   

11 Shannon Crawford         Hamshire Fannet HS    17:09.50   

12 Tori McMilen             Hamshire Fannet HS    17:26.80   

13 Talynn Western        10 Bridge City HS        17:30.00     9

14 Hannah Hall              Bridge City HS        17:33.29    10

15 Alexa Acosta             Bridge City HS        17:35.30    11

16 Jillian Wilson        10 Bridge City HS        17:45.75    12

17 Mei Visesio              Bridge City HS        17:53.02    13

18 Katherine Payton         Hamshire Fannet HS    18:57.86   

19 Annabell Broussard       Hamshire Fannet HS    19:52.95   

20 Natalie Jackson       12 Hardin-Jefferson HS   21:22.92   

JV Girls Two Mile Run Team Scores:

  1 Hamshire Fannet HS     15      1    2    3    4    5    7   

      Total Time: 1:15:29      Average: 15:05.65      1-5 Split: 1:00

  2 Bridge City HS         48      6    9   10   11   12   13    – 

      Total Time: 1:26:38      Average: 17:19.57      1-5 Split: 1:33