Tommy Mann Jr. – For The Record

The new school year is just around the corner, and so is the start of the fall sports season for area volleyball teams.

Volleyball players reported for practice Monday, Aug. 1, in just a matter of days teams from Bridge City, Little Cypress-Mauriceville, Orangefield and West Orange-Stark, as well as Community Christian School, will be looking to make a championship run in 2016. Below are the upcoming volleyball schedules for these Orange County teams.

Bridge City Lady Cardinals

Aug. 9 PN-G and DAYTON (Tri-match)

Aug. 12 @ Beaumont Kelly

Aug. 16 LUMBERTON

Aug. 18 @ Dickinson tournament

Aug. 19 BEAUMONT CENTRAL

Aug. 20 @ Dickinson tournament

Aug. 23 @ Beaumont Ozen (Tri-match Ozen & West Brook)

Aug. 26 KIRBYVILLE

Aug. 30 @ Vidor

Sept. 1 @ Santa Fe tournament

Sept. 2 KOUNTZE

Sept. 3 @ Santa Fe tournament

Sept. 6 LIBERTY

Sept. 13 @ Hardin-Jefferson

Sept. 16 JASPER

Sept. 20 @ Orangefield

Sept. 27 SILSBEE

Sept. 30 @ LC-M

Oct. 4 WEST ORANGE-STARK

Oct. 7 @ Hameshire-Fannett

Oct. 11 ORANGEFIELD

Oct. 14 @ Silsbee

Oct. 18 LC-M

Oct. 21 @ West Orange-Stark

Oct. 25 HAMSHIRE-FANNETT

LC-M Lady Bears

Aug. 9 @ Deweyville

Aug. 11 @ Huffman tournament

Aug. 12 @ Beaumont Ozen

Aug. 13 @ Huffman tournament

Aug. 16 MEMORIAL

Aug. 18 @ Dickinson tournament

Aug. 19 Open

Aug. 20 @ Dickinson tournament

Aug. 23 NEDERLAND

Aug. 26 @ Beaumont West Brook

Aug. 30 WOODVILLE

Sept. 2 @ Vidor

Sept. 6 BEAUMONT WEST BROOK

Sept. 8 @ YMBL tournament

Sept. 9 BEAUMONT CENTRAL

Sept. 10 @ YMBL tournament

Sept. 13 @ Jasper

Sept. 20 @ Hamshire-Fannett

Sept. 23 @ Hardin-Jefferson

Sept. 27 @ West Orange-Stark

Sept. 30 BRIDGE CITY

Oct. 4 @ Orangefield

Oct. 7 @ Silsbee

Oct. 11 HAMSHIRE-FANNETT

Oct. 14 WEST ORANGE-STARK

Oct. 18 @ Bridge City

Oct. 21 ORANGEFIELD

Oct. 25 SILSBEE

Orangefield Lady Bobcats

Aug. 9 TARKINGTON

Aug. 11 @ Huffman tournament

Aug. 12 JASPER

Aug. 13 @ Huffman tournament

Aug. 16 PN-G

Aug. 19 @ Anahuac

Aug. 23 DEWEYVILLE

Aug. 26 @ Buna

Aug. 30 @ Huffman

Sept. 2 @ Beaumont Ozen

Sept. 8 @ YMBL tournament

Sept. 10 @ YMBL tournament

Sept. 20 BRIDGE CITY

Sept. 27 HAMSHIRE-FANNETT

Sept. 30 @ Silsbee

Oct. 4 LC-M

Oct. 7 @ West Orange-Stark

Oct. 11 @ Bridge City

Oct. 14 @ Hamshire-Fannett

Oct. 18 SILSBEE

Oct. 21 @ LC-M

Oct. 25 WEST ORANGE-STARK

WO-S Lady Mustangs

Aug. 9 OZEN

Aug. 11 @ Woodville tournament

Aug. 12 MEMORIAL

Aug. 13 @ Woodville tournament

Aug. 16 BEAUMONT WEST BROOK

Aug. 18 @ Buna tournament

Aug. 19 @ Hemphill

Aug. 20 @ Buna tournament

Aug. 23 @ Kountze

Aug. 26 BEAUMONT CENTRAL

Aug. 30 @ Buna

Sept. 2 @ East Chambers

Sept. 8 @ YMBL tournament

Sept. 10 @ YMBL tournament

Sept. 13 KOUNTZE

Sept. 20 @ Silsbee

Sept. 27 LC-M

Sept. 30 @ Hamshire-Fannett

Oct. 4 @ Bridge City

Oct. 7 ORANGEFIELD

Oct. 11 SILSBEE

Oct. 14 @ LC-M

Oct. 18 HAMSHIRE-FANNETT

Oct. 21 BRIDGE CITY

Oct. 25 @ Orangefield

CCS Lady Lions

Aug. 19 SABINE PASS

Aug. 26 @ Evadale

Aug. 30 @ Sabine Pass

Sept. 13 ANGLETON CHRISTIAN

Sept. 16 @ Alvin Living Stones Academy

Sept. 17 @ Alvin Living Stones Academy

Sept. 20 ALVIN LIVING STONES ACADEMY

Sept. 27 @ St. Stephens Episcopal

Sept. 29 @ Houston Family Christian Academy

Oct. 4 @ Angleton Christian

Oct. 6 @ Alvin Living Stones Academy

Oct. 11 @ Southwest Christian Academy

Oct. 13 ST. STEPHENS EPISCOPAL

Deweyville Lady Pirates

Aug. 9 LC-M

Aug. 11 @ Austin ISD tournament

Aug. 12 @ Austin ISD tournament

Aug. 13 @ Austin ISD tournament

Aug. 16 @ Woodville

Aug. 18 @ Dickinson tournament

Aug. 19 @ Kirbyville

Aug. 20 @ Dickinson tournament

Aug. 23 @ Orangefield

Aug. 26 COLMESNEIL

Aug. 30 @ Nederland

Sept. 8 @ YMBL tournament

Sept. 10 @ YMBL tournament

Sept. 13 SABINE PASS

Sept. 16 HIGH ISLAND

Sept. 20 @ Premier

Sept. 24 HAMSHIRE-FANNETT

Sept. 27 WEST HARDIN

Sept. 30 HULL DAISETTA

Oct. 4 EVADALE

Oct. 7 @ Sabine Pass

Oct. 11 @ High Island

Oct. 14 PREMIER

Oct. 18 HEMPHILL

Oct. 21 @ West Hardin

Oct. 25 @ Hull Daisetta