Gerry L. Dickert

For the Record

 

BRIDGE CITY CARDINALS

Nov. 19 at Vidor, 7 p.m.

Nov. 23 at Nederland, 6 p.m.

Nov. 26 Kountze, 2:15 p.m.

Dec. 3 Kirbyville, 6:30 p.m.

Dec. 5-7 Nederland Bulldog Classic

Dec. 10 at Port Neches-Groves, 7 p.m.

Dec. 12-14 Nacogdoches Central Heights Tournament

Dec. 17 Port Arthur Tekoa, 6 p.m.

Dec. 20 Port Arthur Bob Hope, 2:30 p.m.

Dec. 27 Lake Charles (LA) St. Louis, 1 p.m.

Dec. 30-31 Little Cypress-Mauriceville Tournament

Jan. 3 Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 7 at Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Jan. 10 Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Jan. 14 at Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Jan. 17 Lumberton, 7:30 p.m.*

Jan. 21 OPEN

Jan. 24 West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Jan. 28 at Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 31 Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Feb. 4 at Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Feb. 7 Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Feb. 11 at Lumberton, 7:30 p.m.*

Feb. 18 at West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

 

LITTLE CYPRESS-MAURICEVILLE BEARS

Nov. 19 Port Neches-Groves, 7:30 p.m.

Nov. 22 at Beaumont Kelly Catholic, 6 p.m.

Nov. 25 Buna, 6 p.m.

Nov. 26 at Huffman Hargrave, 6 p.m.

Dec. 3 at Liberty, 7:30 p.m.

Dec. 5-7 Aransas Pass Tournament

Dec. 12-14 Hardin-Jefferson Marathon

Dec. 17 at Woodville, 7:30 p.m.

Dec. 20 at Tarkington, 6 p.m.

Dec. 30-31 LC-M IP Classic

Jan. 3 Hardin-Jefferson, 6 p.m.*

Jan. 10 at Lumberton, 7:30 p.m.*

Jan. 14 Bridge City, 7:30 p.m.*

Jan. 17 at West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Jan. 21 Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 24 Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Jan. 28 at Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Feb. 4 Lumberton, 7:30 p.m.*

Feb. 7 at Bridge City, 7:30 p.m.*

Feb. 11 West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Feb. 14 at Silsbee, 7:30 p.m.*

Feb. 18 at Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

 

WEST ORANGE-STARK MUSTANGS

Nov. 15 Kountze, 7:30 p.m.

Nov. 19 Lake Charles (LA) La Grange, 7:30 p.m.

Nov. 22 Shepherd, 7:30 p.m.

Nov. 25 Baytown Lee, 1:30 p.m.

Dec. 3 at Port Arthur Memorial, 7:30 p.m.

Dec. 5-7 Deweyville Tournament

Dec. 10 Nederland, 7:30 p.m.

Dec. 12-14 Orangefield Tournament

Dec. 17 Liberty, 7:30 p.m.

Dec. 20 Vidor, 7:30 p.m.

Dec. 26-28 East Chambers Tournament

Jan. 7 at Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 10 Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Jan. 14 at Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Jan. 17 Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Jan. 21 Lumberton, 7:30 p.m.*

Jan. 24 at Bridge City, 7:30 p.m.*

Jan. 31 Silsbee, 7:30 p.m.*

Feb. 4 at Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Feb. 7 Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Feb. 11 at Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Feb. 14 at Lumberton, 7:30 p.m.*

Feb. 18 Bridge City, 7:30 p.m.*

 

ORANGEFIELD BOBCATS

Nov. 15 Vidor, 6 p.m.

Nov. 19 Beaumont Legacy Christian, 6 p.m.

Nov. 22 at Hull-Daisetta, 6:30 p.m.

Nov. 26 at Woodville, 1:30 p.m.

Dec. 3 at Lumberton, 7 p.m.

Dec. 5-7 Franklin Tourmament

Dec. 10 Tarkington, 7 p.m.

Dec. 12-14 Orangefield Tournament

Dec. 17 at East Chambers, 7:30 p.m.*

Dec. 20 Port Arthur Tekoa, 5 p.m.

Dec. 30-31 Little Cypress-Mauriceville Tournament

Jan. 7 Warren, 7:30 p.m.*

Jan. 10 at Kountze, 7:30 p.m.*

Jan. 14 Anahuac, 7:30 p.m.*

Jan. 17 at Buna, 7:30 p.m.*

Jan. 21 Hardin, 7:30 p.m.*

Jan. 24 at Kirbyville, 7:30 p.m.*

Jan. 28 East Chambers 7:30 p.m.*

Jan. 31 at Warren, 7:30 p.m.*

Feb. 4 Kountze, 7:30 p.m.*

Feb. 7 at Anahuac, 7:30 p.m.*

Feb. 11 Buna, 7:30 p.m.*

Feb. 14 at Hardin, 7:30 p.m.*

Feb. 18 Kirbyville, 7:30 p.m.*

 

ORANGE COMMUNITY CHRISTIAN LIONS

Nov. 25 Dayton, 7 p.m.

Dec. 5-7 Deweyville Tournament

Dec. 10 Houston Family Christian, 7:30 p.m.

Dec. 16 Spring Founders Christian, 5 p.m.*

Dec. 19 at Galveston O’Connell, 7:30 p.m.

Dec. 27 Port Arthur Bob Hope, 2:30 p.m.

Jan. 7 at Conroe Calvary Baptist, 7:30 p.m.*

Jan. 10 Baytown Christian, TBA*

Jan. 14 at Conroe Lifestyle Christian, 7:30 p.m.*

Jan. 17 Kingwood Covenant Christian, 4 p.m.*

Jan. 23 at Spring Founders Christian, 5 p.m.*

Jan. 28 Houston Family Christian, 7:30 p.m.

Jan. 31 Conroe Calvary Baptist, 4:30 p.m.*

Feb. 4 Kingwood Covenant Christian, 6 p.m.*

Feb. 6 Conroe Lifestyle Christian, 7 p.m.*

Feb. 11 at Baytown Christian, TBA*

 

Orange County girls’ basketball schedules

BRIDGE CITY LADY CARDINALS

Nov. 19 Tarkington, 7:30 p.m.

Nov. 21-23 Nederland Bulldog Classic

Nov. 25 Buna, 12 p.m.

Dec. 3 at East Chambers, 6:30 p.m.

Dec. 5-7 Deweyville Tournament

Dec. 10 Deweyville, 6:30 p.m.

Dec. 20 West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Dec. 26-28 East Chambers Tournament

Jan. 3 at Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 7 Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Jan. 10 at Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Jan. 14 Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Jan. 17 at Lumberton, 7:30 p.m.*

Jan. 24 at West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Jan. 28 Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 31 at Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Feb. 4 Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Feb. 7 at Little Cypress-Mauriceville, 7:30 p.m.*

Feb. 11 Lumberton, 7:30 p.m.*

 

LITTLE CYPRESS-MAURICEVILLE LADY BEARS

Nov. 19 Beaumont Legacy Christian, 6 p.m.

Nov. 25 Nederland, 6 p.m.

Dec. 3 at Vidor, 7:30 p.m.

Dec. 5-7 Evadale Tournament

Dec. 11-13 Lake Charles (LA) Barbe Tournament

Dec. 17 Silsbee, 7:30 p.m.*

Dec. 20 Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Dec. 26-28 East Chambers Tournament

Jan. 3 at Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Jan. 7 at Beaumont Kelly Catholic, 6 p.m.

Jan. 10 Lumberton, 7:30 p.m.*

Jan. 14 at Bridge City. 7:30 p.m.*

Jan. 17 West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

Jan. 21 at Silsbee, 7:30 p.m.*

Jan. 24 at Hamshire-Fannett, 7:30 p.m.*

Jan. 28 Hardin-Jefferson, 7:30 p.m.*

Feb. 4  at Lumberton, 7:30 p.m.*

Feb. 7 Bridge City, 7:30 p.m.*

Feb. 11 at West Orange-Stark, 7:30 p.m.*

 

WEST ORANGE-STARK LADY MUSTANGS

Nov. 15 Deweyville, 7 p.m.

Nov. 19 at Jasper, 6 p.m.

Nov. 26 at Beaumont West Brook, 6:30 p.m.

Dec. 3 Orangefield, 7 p.m.

Dec. 5-7 Evadale Tournament

Dec. 10 at Beaumont Kelly Catholic, 6:30 p.m.

Dec. 12-14 Orangefield Tournament

Dec. 17 Lumberton, 7 p.m.*

Dec. 20 at Bridge City, 7 p.m.*

Dec. 27-28 Hull-Daisetta Tournament

Jan. 7 Silsbee, 7 p.m.*

Jan. 10 at Hamshire-Fannett, 7 p.m.*

Jan. 14 Hardin-Jefferson, 7 p.m.*

Jan. 17 at Little Cypress-Mauriceville, 7 p.m.*

Jan. 21 at Lumberton, 7 p.m.*

Jan. 24 Bridge City, 7 p.m.*

Jan. 31 at Silsbee, 7 p.m.*

Feb. 4 Hamshire-Fannett, 7 p.m.*

Feb. 7 at Hardin-Jefferson, 7 p.m.*

Feb. 11 Little Cypress-Mauriceville, 7 p.m.*

 

ORANGEFIELD LADY BOBCATS

Nov. 19 at Beaumont West Brook, 6:30 p.m.

Nov. 22 Port Neches-Groves, 6 p.m.

Nov. 26 Hamshire-Fannett, 6:30 p.m.

Dec. 3 at West Orange-Stark, 6:30 p.m.

Dec. 6 Hamshire-Fannett, 6:30 p.m.

Dec. 10 at Hardin, 6:30 p.m.*

Dec. 12-14 Bill Tennison Tournament

Dec. 17 at East Chambers, 6:30 p.m.*

Dec. 20 Kirbyville, 6:30 p.m.*

Dec. 26-28 Aggieland Invitational

Jan. 7 Warren, 6:30 p.m.*

Jan. 10 Kountze, 6:30 p.m.*

Jan. 14 Anahuac, 6:30 p.m.*

Jan. 17 at Buna, 6:30 p.m.*

Jan. 21 Hardin, 6:30 p.m.*

Jan. 24 at Kirbyville, 6:30 p.m.*

Jan. 28 East Chambers, 6:30 p.m.*

Jan. 31 at Warren, 6:30 p.m.*

Feb. 4 Kountze, 6:30 p.m.*

Feb. 7 at Anahuc, 6:30 p.m.*

Feb. 11 Buna, 6:30 p.m.*

 

ORANGE COMMUNITY CHRISTIAN LADY LIONS

Nov. 25-26 Houston Emery-Weiner Tournament

Dec. 5-7 Deweyville Tournament

Dec. 10 Houston Family Christian, 6 p.m.

Dec. 12-14 Zavalla Jingle Bell Jubilee

Dec. 19 at Galveston O’Connell, 6 p.m.

Dec. 27 Port Arthur Bob Hope, 1 p.m.

Jan. 7 Conroe Calvary Baptist, 6 p.m.*

Jan. 10 Baytown Christian, 4 p.m.*

Jan. 14 Conroe Lifestyle Christian, 6 p.m.*

Jan. 17 Kingwood Covenant Christian, 5:30 p.m.*

Jan. 28 Houston Family Christian, 6 p.m.

Jan. 31 Conroe Calvary Baptist, 6 p.m.

Feb. 4 at Kingwood Covenant Christian, 4:30 p.m.*

Feb. 6 Conroe Lifestyle Christian, 5:30 p.m.*

Feb. 11 at Baytown Christian, 6 p.m.*